Rubriky
Přínosy hormonální jógy

Hormonální jóga v těhotenství

My ženy máme v různých obdobích života větší či menší potřebu zaměřovat se na zdravý životní styl (některé z nás jej pojaly dokonce jako celoživotního průvodce).

Jedním z takových období bývá období těhotenství, kdy nosíme pod srdcem vytoužené miminko a chceme mu dát to nejlepší, co můžeme.

Někdy mohou být ale i velmi chvályhodné pohnutky v zásadě nevhodné až škodlivé.

Pokud cvičíte jógu pravidelně, není obvykle potřeba s cvičením přestávat. Vhodné je (dle aktuální kondice a zdravotní situace) tlumit silové a příliš dynamické prvky a nahradit je naopak uvolňovacími a relaxačními technikami.

Pokud se rozhodnete s jógou začít v době těhotenství, určitě to není špatně. První trimestr však dopřejte sobě i svému miminku klid, abyste se se svým „jiným stavem“ sžila. Jde o velmi křehké období, kdy by měla být žena co nejvíce v klidu, a být vnímavá ke všem změnám, které přicházejí. Druhý a třetí trimestr je naopak pro jógu velmi vhodný. Dnes existuje již řada kurzů gravid jógy, kde Vám lektorka vysvětlí veškeré pozice tak, aby byly bezpečné Vám i Vašemu miminku.

Hormonální jóga je však trochu jiná „káva“. Cvičení hormonální jógy Vám může k vytouženému miminku dopomoci. Jakmile však otěhotníte, ruce od ní pryč.

Některé techniky, které se v hormonální józe používají, jsou velmi účinné na aktivaci vaječníků, zároveň mohou být ale příliš razantní na křehký plod ve Vaší děloze a způsobit tak i jeho vypuzení.

Pokud jste ve fázi přípravy na těhotenství, podívejte se na aktuální kurzy zde:

https://dharmajoga.cz/contacts/

Rubriky
Přínosy hormonální jógy

Jak může jóga pomoci s kožními problémy, suchou pokožkou, jemnými vlasy a akné?

No, to snad ne, říkáte si možná po přečtení titulku tohoto článku. Ta jóga už se opravdu cpe do všeho.

Vlastně máte pravdu, je to skutečně tak.

Jóga je ucelený systém práce s tělem i myslí a jako taková má vliv na všechny systémy v našem těle. A nezůstává jen na fyzické rovině, dokáže působit i na naší psychickou pohodu. Pokud jste někdy jógu zkusili, pak víte, o čem mluvím.

Pojďme se teď společně na celou záležitost podívat podrobněji.

Jednou z velmi častých příčin kožních problémů je hormonální nerovnováha organismu. Jóga, především ta hormonální, je pak zaměřena na nalezení hormonální rovnováhy organismu a správného fungování žláz s vnitřní sekrecí. Nefunguje-li jedna správně, ovlivní to i fungování ostatních žláz a jde to ještě dál. Nerovnováha se dotkne i dalších systémů v našem těle.

Jako první si vezmeme na paškál štítnou žlázu. Štítná žláza dokáže v našem těle nadělat pořádnou neplechu, pokud si hormony dělají, co chtějí. Hypotyreóza, čili nedostatečná funkce štítné žlázy se projevuje mimo jiné i velmi suchou až nažloutlou pokožkou se sklonem k olupování. Nehty jsou jemné, roztřepené, vlasy ve větší míře vypadávají a v některých případech může dojít až k alopecii (plešatosti).

nadledvinkách jsou tvořeny hned dva důležité hormony, které mohou mít vliv mimo jiné na výskyt akné. Prvním z nich je testosteron (částečně se tvoří i ve vaječnících). Ano, i v ženském těle se v omezené míře tvoří a je to v pořádku. Problém nastane, až když je ho příliš. Testosteron pak zvyšuje tvorbu mazu, ucpává póry a oslabuje ochrannou funkci kůže.

Druhým hormonem, který se tvoří v nadledvinkách, je kortizol. Kortizol je znám jako stresový hormon, pokud je stres v přiměřené míře, je vše v pořádku. Naopak při dlouhodobém nebo chronickém stresu kortizol zvyšuje krevní tlak, ztenčuje pokožku, zhoršuje imunitu a paměť, přináší nespavost a záněty. A především, krade živiny, které by tělo využilo pro tvorbu ostatních hormonů.

Jako prostředek pro snížení tvorby kortizolu fungují velmi dobře různá antistresová cvičení či řízené dýchání. Tyto techniky jsou součástí řady jógových kurzů.

Aktuální kurzy hormonální jógy: https://dharmajoga.cz/contacts/

Rubriky
Nezařazené

HORMONÁLNÍ JÓGA A BOLESTI HLAVY

Bolesti hlavy bývají dávány často do souvislosti s hormonem estrogenem. Pokud dojde ke snížení hladiny estrogenu, mozek začne vydávat signály bolesti mozku, které mohou přerůst až v tzv. migrény. Množství estrogenů se může měnit v závislosti na mnoha faktorech. Nejnižší hladina je v období menstruace, především v prvních dvou dnech a to je také období, kdy se migréna ohlašuje nejčastěji.

Dalšími hormonálními spouštěči jsou:

  • Hormonální antikoncepce (která může být ale i předepisována k jejímu zmírnění)
  • Nedostatečná funkce štítné žlázy
  • Menopauza – výskyt migrény se může zvýšit ale i snížit

 

Hormony však nejsou jediným spouštěčem bolestí. Vyjma faktoru jako je počasí, jsou zde i další, které můžeme významně ovlivnit. Patří mezi ně:

  • Stres
  • Strava
  • Nedodržování pitného režimu a nadměrné užívání nápojů jako je alkohol, káva, čaj
  • Hypoglykemie – nízká hladina cukru v krvi
  • Nedostatek spánku
  • Nadměrné či chybně prováděné cvičení
  • Nesprávné držení těla

 

Co si s migrénou počít?

Ještě před návštěvou neurologa se pojďme zamyslet, jak si můžeme od migrény sami pomoci nebo ji alespoň zmírnit.

Hormonální spouštěče a stres může významně ovlivnit jóga, která se zabývá celostním pohledem na člověka a pomáhá harmonizovat tělesné systémy, hormonální nevyjímaje.

Cíleně na harmonizaci hormonálního systému jsou zaměřeny kurzy Hormonální jógy.

Vhodné je také zamyslet se nad výše uvedenými doporučeními, hlídat si pitný režim, stravu, správné držení těla atd. Dále doplňovat hořčík a pyridoxin, případně i jiné vitaminy a stopové prvky nejlépe v běžné stravě.

Tento typ léčby je možná pomalejší, zato bez vedlejších účinků na organismus.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet kurz hormonální jógy, zde naleznete možnosti aktuálních kurzů hormonální jógové terapi.:

 

Rubriky
Přínosy hormonální jógy

Hormonální jóga a výkyvy nálad

Zamyslely jste se někdy nad tím, jak je celé období produktivního období ženy ovlivněno hormonálními výkyvy a s nimi souvisejícími změnami nálad?

Průměrná délka menstruace je 5 dní. To je za rok zhruba 60 dní, tedy průměrně dva měsíce z roku, kdy jsme podrážděné, přecitlivělé a kdy ponožky poházené po bytě, dokáží vyvolat hádku, po které si sousedí myslí, že tentokrát už jim ten lustr ale opravdu spadne rovnou do polévky..

Výkyvy nálad v období menstruace zná asi 80 % z nás. V těchto případech mluvíme o tzv. Premenstruačním syndromu (PMS). Statistiky dále hovoří až o 8 % procentech žen, které trpí vážnější formou PMS, tzv. Premenstruační dysforickou poruchou (PMDD)

HORMONÁLNÍ JÓGA A VÝKYVY NÁLAD

Při této formě se „běžné“ psychické příznaky PMS jako jsou výkyvy nálad, zlost a výbuchy hněvu, podrážděnost, úzkost a napětí, deprese, plačtivost či nesoustředěnost násobí. U PMDD se objevují příznaky deprese, pocity hlubokého smutku a beznaděje, panika či vztek.

Na vině je měnící se hladina hormonů a každá žena na to reaguje trochu jinak. Zatím není zcela jasné, co přesně způsobuje PMDD, ale většina odborníků se shoduje na tom, že příčinou je nedostatek serotoninu, způsobený kolísáním pohlavních hormonů progesteronu a estrogenem během menstruačního cyklu. Serotonin je neuropřenašeč, který ovlivňuje naší náladu a pocit štěstí. Při jeho nedostatku se náš psychický stav zhoršuje a může způsobit právě úzkosti až deprese.

Lékařská věda v těchto případech nabízí využití antikoncepce, což ale v řadě případů vede naopak ke zhoršení příznaků.

Přirozenější variantou je zajistit tělu dostatek odpočinku, dodržovat pitný režim a vyváženou stravu s dostatečným množstvím vitaminů, především vitamínu B6 a vápníku.

Veškeré úpravy životního stylu a životosprávy však fungují mnohem lépe, uvažujeme-li nad svým přístupem k životu samotnému, žijeme život vědomě a tak také přistupujeme ke svému ženství.

Pokud nám něco nedělá dobře, máme tendenci to odmítat, menstruační cyklus je však součástí každé ženy a jako takový paří do našeho života.

Nesnažme se před jeho projevy utíkat. Snažme se být naopak více vnímavé a rozvíjet to, co nám v tomto období pomáhá, spíše než zaměřovat veškerou svou energii na bolest a nepohodlí.

Ženský cyklus má svůj řád, a my bychom se měli znovu učit lépe naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Dobrým pomocníkem je právě jóga, která nám pomáhá být tady a teď v přítomném okamžiku se svým tělem, se svou myslí, se svými potřebami a pocity