Jóga, kterou nabízím

Styly jógy, se kterými se můžete při mých hodinách setkat a kde

Hatha jóga

Sanskrtské slovo hatha je složeno ze slovních kořenů ha a tha.
Část „ha“ pak prezentuje mužský element, energie slunce, Šíva, Puruša (vědomí), zápal, síla, pravý energetický kanálek prány Pingala, den, extrovertní síla, svaly, yang, zatímco „tha“ je ženský element, intelekt, Šakti, Prákrti (příroda), levý pránický kanálek energie Ida, kreativita, lunární energie, myšlenky, potenciál, chladivý efekt, noc, introvertní síla, klouby, pojivová tkáň.

Hatha jóga zahrnuje asány (jógové pozice), pranajámu (řízený dec) a Jóga Nidru (relaxaci s vizualizací). Je to klidná forma jógy, z jedné pozice do druhé přecházíme ve velice pohodlném rytmu. Cílem hathajógové praxe je harmonie těla, mysli i duše. Cílem je udržení zdravě fungujících systému v těle, ovládnutí těla a jeho pročištění. Ale také získání kontroly nad vlastní myslí a tím i nástroje, který pomáhá lépe čelit nástrahám současného způsobu života jako je například stres.

Je vhodná pro úplné začátečníky, i pro ty, kteří chtějí vejít hlouběji do tajů jógy a nepoznat jen ásany (jógové pozice), ale i něco více. Lekce jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Každá pozice má více variant pro různé pokročilosti. Nejde o to, dát si nohu za krk. Cílem je prožitek jednoty s tělem.

Čas lekcí: Úterý od září 2015 – 20:00 – 21:00 hod.
Místo: YogaZone, Kováků 1077/9, 150 00 Praha 5-Smíchov

Yin Yoga

Yin jóga je zaměřena především na části našeho těla ležící blíže středu, konkrétně kosti a pojivové tkáně nad koleny a pod pupkem. Na rozdíl od svalů, které jsou více yang části našeho těla – ty které mají rády pohyb a opakování – pojivová tkáň potřebuje přístup z yin strany, přístup tichého přijetí. Yin jóga je zaměřena na pojivovou tkáň v kloubech, zvyšují pohyblivost a ohebnost páteře, kyčlí a ramen. Uvolnění těla během této doby působí na šlachy a vazy, v neposlední řadě zvyšuje tok energie v těle, tzv. prany.

Pozice jsou všechny praktikovány na zemi a v každé se zůstává delší dobu, obvykle 3 – 5 minut, abychom dokázali v klidu a velmi jemně uvolňovat svaly v částech těla, na kterých chceme pracovat. Yin jóga je doporučena těm, kteří již nějakou zkušenost s jógou mají. Setrvání po tak dlouhou může být pro začátečníky náročné. Přináší však uvolňování ztuhlosti nejen na fyzické úrovni, ale otvírá prostor též k emoční očistě. Mezi pozitivní účinky patří též prožitek hluboké relaxace, pokojné mysli a obnova proudění životodárné energie.

Jógová terapie – individuální přístup

Jógová terapie přináší systém postupů, jak navrátit harmonii a zdraví fyzickému tělu a psychice. Pravidelné cvičení zacílené na konkrétní oblast, kterou chcete posílit, Vám pomůže postupně upravit vnitřní prostředí těla, zharmonizuje činnost endokrinních žláz, zlepší činnost vnitřních orgánů a naučí Vás ovládnout svou mysl, díky čemu se budete cítit mnohem lépe.
Jógová terapie nenabízí žádné pasivní řešení. Vyžaduje Vaši plnou součinnost a vnitřní odhodlání na sobě pracovat. Často s sebou nese změnu přístupu ke světu, sobě či změnu jídelníčku.
Na základě individuální domluvy je možné sestavit plán, jak na sobě pracovat v klidu Vašeho domova.

Hormonální jóga – viz samostatná záložka o Hormonální józe a aktuálně vypsané kurzy, případně dle individuální domluvy možno cvičit též u Vás doma

Napsat komentář