HORMONÁLNÍ SOUSTAVA

MALÝ EXKURZ DO NAŠÍ HORMONÁLNÍ SOUSTAVY

Za vším stojí hormony. Dva nejdůležitější z nich jsou estrogen a progesteron.

Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících a v placentě. Malé množství estrogenů vzniká i v játrech, nadledvinkách a v prsech. Estrogeny zajišťují nejen typické ženské tvary, zdravou pokožku ale i správnou hladinu cholesterolu. Mimo to ovlivňují metabolismus a spalování tuků a snižují množství svalové hmoty. Po menopauze či při hormonální nedostatečnosti i v dřívějším věku se tedy ženám zpomaluje metabolismus, produkce estrogenu totiž poklesne a ženy pak mají větší potíže s udržením váhy. Rovněž podporují zadržování soli a vody v těle. Tím se také vysvětlují otoky a zvýšení tělesné váhy v těle těsně před příchodem menstruace.

Estrogen dále podporuje tvorbu růstového hormonu a působí na růst kostí. Podílí se na jejich kvalitě a brání řídnutí kostí. Produkce estrogenu klesající po menopauze má vliv na řídnutí kostí v tomto věku u žen.

Estrogeny snižují hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi a zvyšují hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Oxidační přeměna LDL cholesterolu může vést ke ztenčování a kornatění cév. Estrogeny tuto nežádoucí přeměnu dokážou zpomalovat. Pozitivně tak působí na pružnost cév.

Estrogeny se dále významně podílí se na vývoji libida.

Pokud si to tedy shrneme, při jejich úbytku dochází k řídnutí kostí, které má za následek zvýšené riziko vzniku osteoporózy, návalům horka, depresivním stavům, srdečně-cévním problémům, urogenitálním problémům, únikům moči, snížení libida a problémy s pamětí. Zvyšuje se též hmotnost a mění se i struktura těla. Také mají v plodném období života ženy mimořádně ochrannou funkci: snižují hladinu cholesterolu, hladinu "špatného" LDL cholesterolu a naopak, zvyšují hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, udržují v normě krevní tlak.

Progesteron navozuje sekreční fázi menstruačního cyklu, podporuje růst děložní sliznice po ovulaci Nedojde-li k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení. Naopak pokud žena otěhotní, progesteron zastavuje menstruační cyklus, navozuje vývoj mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle (ochranná zátka) a tlumí (předčasné) kontrakce dělohy.Nedostatečnost progesteronu se většinou projeví premenstruačním „špiněním“ nebo zkrácením menstruačního cyklu. Pokud je jeho nedostatek chronický, může být příčinou neplodnosti nebo opakovaného potrácení v raném stadiu těhotenství.

Funguje také jako přirozené Valium, udrží nás v klidu.

Na začátku menopauzy jsou ženské návaly horka nejčastěji způsobeny právě nedostatkem progesteronu, s čímž je spojen i nedostatek estrogenu. Nedostatek progesteronu vede i k tomu, že estrogen není efektivní.

Dále mají progesteron a estrogen pozitivní účinek a vliv na učení a paměť, to je také důvodem, proč se staly součástí léčby Alzheimerovy choroby.