Rubriky
Nezařazené

JÓGA A VYNECHÁNÍ ČI ZTRÁTA MENSTRUACE

Příčin absence menstruace v produktivním věku může být mnoho. Od dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce či jiných léků až po stavy přílišného emocionálního či fyzického vypětí organismu či předčasnou menopauzu.

Ve většině případů pokud žena přestane menstruovat, znamená to, že nemá ovulaci a tím pádem nemůže ani otěhotnět.

Na řadu níže popsaných potíží je velmi účinná hormonální jóga, která má prokazatelné účinky i v případech předčasné menopauzy či polycystických vaječníků. Nejen že účinně vyvažuje a odbourává stres, ale pomáhá znovu aktivovat žlázy s vnitřní sekrecí, které se podílejí na tvorbě hormonů. Konkrétně vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledvinky.

joga a ztrata menstruace

Nejčastěji se ztráta menstruace objevuje po vysazení hormonální antikoncepce. Odborně se tento fenomén nazývá „post pill amenorea“ a je způsoben útlumem center řídících menstruační cyklus. V řadě případů se hormony znovu vzpamatují a menstruace a s ní i ovulace se opět dostaví. Nejsou ale neobvyklé případy, kdy ani po několika měsících menstruace nepřijde.

Častým faktorem, který se podílí na ztrátě menstruace, je také všudypřítomný stres, v rodině, v práci nebo ve vztahu. Vše je řízeno přes centrální nervovou soustavu i výdej hormonů, menstruace je pro tělo luxus, pokud strádá, nemůže menstruovat.

Podobně tělo reaguje i při nepřiměřeném fyzickém vypětí, či přílišné hubenosti až anorexii.

Když se ocitne v energetické nouzi, stane se menstruace pro tělo velkou zátěží a prostě ji vypne jako funkci, které není k životu nezbytně nutná.

Když je vajíčko zralé, folikuly (což jsou tenké váčky, naplněné tekutinou a vajíčkem) prasknou a uvolní obsah i s vajíčkem ven. Pokud však trpíte polycystickými vaječníky, Vaše nezralé folikuly se budou shlukovat dohromady, aby vytvořily cystu, tedy velkou dutinu naplněnou tekutinou. Vajíčka zde sice také dozrávají, ale folikuly se neotevřou a vajíčko není z vaječníku uvolněno. Menstruační cyklus vůbec neprobíhá, nebo je velmi nepravidelný.

Fenoménem posledních let je tzv. předčasná menopauza. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Termínem předčasná menopauza se označuje stav, kdy se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů před čtyřicátým rokem věku ženy. Tento jev prakticky znamená, že se ženě před čtyřicítkou zastaví menstruace, a dále se u ní projevují příznaky, které jsou spojené s nedostatkem estrogenu, jehož hodnoty jsou totožné s hodnotami v menopauze. Tento stav není většinou nevratný, před 40 rokem je velká šance na obnovení hormonální rovnováhy.

Řadu potíží s menstruací potažmo s ovulací a tedy možností otěhotnění má na svědomí způsob života. Aby se menstruační cyklus obnovil, často stačí dodržovat pár jednoduchých zásad:

  • jíst pravidelně a vybírat si pestrou stravu bohatou na luštěniny, pohanku, neloupanou rýži, klíčky, jáhly, celozrnné těstoviny apod.
  • vyhýbat se stresovým situacím a věnovat čas sobě – jóga, meditace pobyt v přírodě, odpočinková četba, kontakt s dětmi a se zvířaty
  • vyhýbat se přílišné hubenosti a přílišnému fyzickému vypětí

 

Pokud byste rády vyzkoušely hormonální jógu, podívejte se na nejbližší kurzy: https://dharmajoga.cz/contacts/

Napsat komentář