Otázky a mýty

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A MÝTY KOLEM JÓGY

 1. Jóga je pro flexibilní lidi, při předklonu nedosáhnu rukama ani na zem. Je jóga pro mě vhodná?
  Je normální mít zkrácené svaly a cítit se neflexibilní. Znamená to, že jóga je pro vás perfektní. Protáhnete se při ní a po nějaké době dáte i ruce na zem.
 2. Mám spoustu práce a 2-3 hodiny cvičení za týden. Nemám na jógu čas.
  Je spoustu dobrých způsobů, jak cvičit. Co se však týče vyvážení síly a flexibility, odbourání bolestí páteře, vyživení kloubů a pročistění orgánů, vyrovnání hormonů, zklidnění mysli a odbourání stresu není lepší cvičení než jóga.
 3. Já ale potřebuji hubnout a to se mi při józe nepovede.
  Jelikož je jóga vytvořena pro hlubokou očistu a detoxikaci těla, všechny orgány fungují lépe a nezřízená touha po jídle je omezena a hormony jsou vyrovnány. Hluboké dýchání má za následek hluboké změny a to vše přispívá k hubnutí. A nejdůležitější je, že jóga zajistí zdravý vztah mysli s tělem, nezdravé návyky se stanou nepotřebné. A to je základ pro trvalé změny.
 4. Jóga je jen pro ženy
  Jóga je stejně prospěšná pro muže i ženy. V době svého vzniku, před tisíci lety v Indii, bylo jen velmi málo žen, které se jógou zabývali. Tehdy byla doménou mužů. V dnešní době si více a více mužů uvědomuje benefity jógy, která jím může pomoci lépe zvládat pracovní stres. Často jsou také překvapeni, jakou fyzickou výzvou a posílením pro ně může jóga být.
 5. Jóga je pro mě moc pomalá a nudná
  Jemné styly jógy jsou vytvořeny pro soustředění do sebe sama a relaxaci. Řada jógových lekcí je však fyzickou výzvou a posílením a může se Vám při zrychlit tep, můžete cítit svaly, o kterých jste ani netušili, že je máte. Případně se můžete i zpotit. Je důležité najít si učitele, který Vám nabídne, co od jógy očekáváte. Věřte, že nabídku má velmi širokou.
 6. Jóga je na mě moc duchovní
  Jóga je věda a systém technik, které vedou ke zlepšení zdraví. Pokud budete chtít pokračovat dál, má značný duchovní rozměr, ale při běžných hodinách jógy, se s něčím takovým příliš nepotkáte. Opět je dobré volit správnou lekci a učitele pro Vaše potřeby. Každopádně jóga není náboženství. Cílem jógy je přivézt Vás k lepšímu vědomí vlastního těla a dechu a lépe ovládat neklidnou mysl a tím lépe zvládat stres.
 7. Nejsem jógový „typ“. Rád/a si vyrazím ven s přáteli
  Opravdu se nemusíte obávat, že existují nějaké požadavky ohledně změny jídelníčku a Vašich zvyklostí než začnete s jógou. Nicméně po nějaké době můžete zjistit, že máte tendenci jíst zdravěji a některé věci budete možná vyhledávat méně. Pokud se tak stane, jde o potřebu, která jde z Vašeho nitra. Často aniž byste o ni vědomě usilovala. Jóga je dobrou podporou, jak se zbavit nechtěných návyků.
 8. Co znamená Óm?
  Óm je mantra či vibrace, která je tradičně zpívaná na začátku či na konci jógové lekce. Óm je zvuk, který dle starých jógových textů zněl při stvoření vesmíru.
  Jakkoliv je to podivné, staří jogíni věděli, co dnes tvrdí vědci – že celý vesmír je v pohybu. Nic není pevné či statické. Vše, co existuje, pulsuje a vytváří rytmickou vibraci, která byla starým jogínům předána v podobě zvuku Óm. Možná si v našem běžném životě tento zvuk neuvědomujeme, ale můžeme ho slyšet v šustění podzimního listí, v přílivu moře nebo třeba uvnitř prázdné lastury.
  Při zpěvu mantry Óm získáváme zkušenost o tom, jak je celý vesmír v pohybu – západ slunce, východ měsíce, příliv a odliv, tlukot našeho srdce. Při zpěvu Óm se vydáváme na vesmírnou cestu prostřednictvím našeho dechu, našeho vědomí a naší energie. Pak začneme pociťovat větší spojení, které je povznášející i uklidňující zároveň.
 9. Musím být vegetarián/ka, abych mohl/a praktikovat jógu?
  Prvním principem jógové filosofie je Ahimsa – neubližování sobě ani druhým. Někteří Ahimsu vykládají jako vyloučení masa a živočišných produktů. Mezi jógovou komunitou se toto téma stále diskutuje. Ač jsem sama vegetariánka, věřím, že jde vždy o osobní rozhodnutí a každy si k němu musí dospět sám (a nebo také ne). Když se přesto rozhodnete být vegetariánem, myslete vždy na své zdraví stejně tak jako i na to, jak Vaše volba ovlivní ty, se kterými žijete. Stát se vegetariánem by nemělo být něco, co budete nutit ostatním. Takový přístup je v zásadě agresivní a odporuje tedy první zásadě jógy – Ahimse.
 10. Co potřebuji, abych mohl/a začít?
  Všechno, co potřebujete na začátek je vaše tělo, vaše mysl a trochu nadšení. Přesto užitečné bude, pokud budete mít legíny a tričko. Žádnou speciální obuv potřebovat nebudete, jóga se cvičí naboso. Na hodinu si můžete přinést vlastní „jogamatku“. Každopádně ve studiu jsou na lekci k zapůjčení stejně jako případné další pomůcky, které byste mohl/a potřebovat.

POKUD MÁTE DOTAZ, NA KTERÝ JSTE NENAŠLI ODPOVĚĎ, NEVÁHEJTE SE ZEPTAT ZDE: KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Napsat komentář