Rubriky
Kurzy hormonální jógy

HORMONÁLNÍ JÓGA, ENDOMETRIÓZA A STRES

Uvažujete o kurzu hormonální jógy, ale trpíte endometriózou a nevíte, zda je pro Vás kurz vhodný?

Dopředu bych ráda předeslala, že poslední slovo má vždy lékař (ten zná Váš zdravotní stav nejlépe).

Obecně však platí, že pokud není endometrióza v pokročilém stádiu, je možné hormonální jógu se schválením lékaře praktikovat.

Pokud je však endometrióza již pokročilá, mohla by hormonální jóga být kontraindikací. V takovýchto případech je rozhodně na místě konzultace s lékařem.

Endometrióza je závislá na produkci estrogenu, hormonu, který cvičením, speciálním dýcháním a dalšími technikami sestavy hormonální jógy silně aktivujeme.

Tradiční medicína v případě endometriózy často produkci estrogenu tlumí hormonální antikoncepcí či jinými medikamenty. Cvičením bychom tedy mohli docílit spíše nechtěného efektu tím, že bychom tyto hormony znovu aktivovaly.

Každá jóga a tedy i ta hormonální by však měla působit nejen na fyzické ale i na psychické rovině a proto jako jednu z nejdůležitějších přidaných hodnot vidím právě práci se stresem. Cviky hormonální jógy nabízí řadu antistresových technik pro růžné osobnostní nastavení (ano, i pokud je pro Vás obtížné/ obtěžující vydržet bez hnutí s myslí soustředěnou do svého nitra).

Je jen na Vás, kterou si vyberete a zařadíte do svého denního režimu.

hormonalni joga a ENDOMETRIÓZA
Hormonalní joga a endometrióza 

Aby hormonální systém mohl pracovat, je potřeba aktivovat parasympatický nervový systém (zjednodušeně řečeno nastavit režim: relax, odpočinek, absence stresu). Naproti tomu, když je aktivní sympatický nervový systém (což je běžný režim řady z nás po většinu dne), tělo vystavujeme stresu téměř bez přestání. Veškerá pozornost je soustředěna pouze na přežití těžkého dne v práci, hádky se šéfem, přípravy náročné prezentace apod. Je to vlastně neustálý sled více či méně stresových situací.

Na kurzech hormonální jógy učím, jak parasympatický nervový systém aktivovat a jak relaxovat.

V takových chvílích je sympatický nervový systém utlumen, je dobojováno, nastal mír.

A tehdy nastává čas pro naše tělo, aby konečně začalo léčit staré rány.

Přeji Vám mnoho vyléčených ran a mnoho trpělivosti, aby mělo Vaše tělo prostor pro svou zázračnou léčbu.

Napsat komentář